Wizyta u dentysty - kilka porad - Dentystyczny

Dentysta Ruda Śląska

Dlaczego dzieci nie lubią stomatologów?

Największy problem z leczeniem zębów zwykle mają dzieci. Chociaż strach przed dentystą bardzo często dotyczy także dorosłych, to jednak wśród dzieci problem ten może być naprawdę poważny. O ile dorosły jest świadomy konse

Dodane: 23-04-2019 17:02
Wizyta u dentysty - kilka porad - Dentystyczny Dentysta Ruda Śląska
kwencji nieleczenia zębów, o tyle dziecku czasem trudno przetłumaczyć, że wizyta u dentysty jest konieczna. Jak przekonać dziecko do wizyt stomatologicznych? Dobrą propozycją jest zabranie dziecka do specjalnego stomatologa. Coraz częściej możemy spotkać gabinety stomatologiczne, w których świadczone są usługi specjalnie dla dzieci. W takich miejscach dziecko na pewno spotka się z miłym przyjęciem, a lekarz stomatolog będzie miał odpowiednie podejście i nie przestraszy małego pacjenta.

Przebieg leczenia kanałowego

W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:

otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym)
opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia. Do przepłukiwania kanałów stosowany jest między innymi podchloryn sodu.
osuszenie kanałów.

wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Wypełnianie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik. Materiały wypełniające możemy podzielić na stosowane czasowo i stosowane na stałe do ostatecznego wypełnienia. Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka, która stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materiałów, jest najlepszym wypełniaczem kanałów, dającym doskonałe efekty lecznicze.
wypełnienie zęba. Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb wypełnia się materiałami kosmetycznymi, do których należą materiały kompozytowe, kompomerowe i nowe materiały ormocerowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe

Laserowe leczenie zębów

Od kilku lat coraz bardziej popularne stają się alternatywne, dość nieznane jeszcze metody leczenia zębów. Jedną z nich jest możliwość laserowego leczenia ubytków. Jest to metoda coraz bardziej popularna z uwagi na to, że jest to bardzo wygodny dla pacjentów. Laserowe leczenie zębów jest bowiem bezbolesne. Można spodziewać się, że w przyszłości będzie to bardzo popularna metoda leczenia ubytków, ponieważ obecnie wielu pacjentów obawia się wizyt u stomatologa właśnie ze względu na bolesność zabiegów stomatologicznych. Te alternatywne metody leczenia zębów na razie są dość mało rozpowszechnione głównie ze względu na to, że nie jest to jeszcze do końca sprawdzona metoda, ale za kilka lat z pewnością będziemy świadkami prawdziwej rewolucji w stomatologii.

Już od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajani do tego, że należy szczególną wagę przykładać do troski o własne uzębienie. Oczywiście, jest to korzystne dla naszego samopoczucia, ponieważ regularne wizyty u dentysty mogą sprawić, że zabiegi dentystyczne będą mniej bolesne. Istnieje również dodatkowa zaleta regularnych przeglądów stomatologicznych – przede wszystkim możemy zaoszczędzić w ten sposób wiele pieniędzy. Okazuje się bowiem, że rzadsze wizyty u dentysty wpływają na częstsze konieczności na przykład leczenia kanałowego, które jest bardzo drogie. Warto więc pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu swojego uzębienia.