czona postępująca próchnica jest nieodwracalna.
W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych przysłowiową ostatnią deską ratunku i szansą na uratowanie zęba pozostaje leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym. Dentysta zastosuje się je w przypadku zaawansowanych ubytków próchniczych, martwicy zęba lub jego złamania. Należy ono do najbardziej nielubianych zabiegów, chociaż w ostatnich czasach stomatologia dokonała ogromnego postępu, również pod kątem redukcji dolegliwości bólowych podczas zabiegu.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że coraz więcej gabinetów stomatologicznych przeprowadza procedurę leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopów. Pozwala to dentyście dokładnie przyjrzeć się wnętrzu zęba i ułatwia oczyszczenie kanałów zębowych, a tym samym skraca czas leczenia. Warto wspomnieć, że to właśnie niedokładne oczyszczenie kanału zębowego jest jedną z najczęstszych przyczyn powikłań pozabiegowych i w skrajnych wypadkach doprowadzić może do utraty zęba.
Jedynym minusem tej nowoczesnej procedury jest niestety jej koszt, ale ten zależy od kilku czynników, takich jak na przykład ilość kanałów zębowych. Endodoncja niejednokrotnie ratuje ząb i uśmiech, jakkolwiek zawsze należy mieć na uwadze, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Warto zdać sobie sprawę z tego
Gdy dopada nas ból zęba, wówczas jedyne co pozostaje nam zrobić to zarezerwowanie wizyty u specjalisty. Niestety mimo naszych obaw (które często mogą być dość przesadzone, ale o tym później) jedynie dentysta jest tą osobą, która może nam udzielić skutecznej pomocy. To jednak jakiego fachowca powinniśmy wybrać często nie jest tak proste jak nam się wydaje. Dość duża dynamika rozwoju technologicznego sprawiła, że współcześnie w wielu branżach pojawiło się bardzo wiele nowych urządzeń, z których śmiało można skorzystać, aby rozwiązać trapiące nas problemy i stomatologia nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Tak jak wiele innych dziedzin, tak i właśnie leczenie uzębienia uległo rozwojowi. Wydaje się, iż z tego faktu pacjenci powinni być wyłącznie zadowoleni. Sprawiło to bowiem, że to co jeszcze kilkanaście lat temu kosztowało bardzo pokaźną sumę, dziś można mieć za stosunkowo niewielkie pieniądze. Za przykład niech posłuży nam chociażby endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów. W przeszłości koszta takiej usługi sprawiały, iż lekarze proponowali ją wyłącznie osobom najbogatszym. Trudno się z resztą temu dziwić, gdyż sami stomatolodzy zdawali sobie sprawę z tego jak wiele ona kosztuje. Dziś między innymi dzięki rozwojowi techniki taka forma leczenia stała się o wiele bardziej dostępna. Na sam koniec wspomnijmy o tym, że bez względu na to jakiego dentystę wybierzemy to najważniejsze, aby mieć do niego zaufanie. Nasz strach często bowiem wynika z jakiś irracjonalnych powodów. Warto zdać sobie sprawę z tego, że dentysta to osoba, która na prawdę chce nam pomóc. Nie ulegajmy zatem żadnym stereotypom.
Tak jak stomatologia jest działem medycyny
Większość Polaków drży przed wizytą u dentysty. Co najmniej tak, jakby ten chciał zrobić im coś złego. A jest wprost przeciwnie, bo każdy dentysta niesie ulgę pacjentowi zwijającemu się z powodu bólu zęba. Warto więc przełamać ten nieuzasadniony strach i częściej odwiedzać stomatologa. Tym bardziej, że zabiegi są na ubezpieczenie. W przypadku osób dorosłych płatne są tylko niektóre zabiegi. Na przykład biała plomba na dalszych zębach. Lecz ciemna plomba również jest bezpłatna. Stomatologia jest jednym z działów medycyny. Zajmuje się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, leczeniem błon śluzowych, przyzębia, języka. Lecz również leczeniem stawu skroniowo-żuchwowego i wszystkich tkanek jamy ustnej. Tak, jak stomatologia jest działem medycyny, to tak endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej. Endodoncja jako dział stomatologii zajmuje się rozpoznawaniem, oraz leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem chorób tkanek wokół zębów. W endodoncji stosuje się metodę leczenia zwaną leczeniem kanałowym. Leczenie takie jest zalecane przy głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi, przy złamaniu lub zwichnięciu zęba. Nowoczesne techniki leczenie nie przypominają tych dawnych. Dziś do leczenia kanałowego używa się bardzo nowoczesnych narzędzi, które są cienkie. Natomiast do kontroli używane są nowoczesne mikroskopy operacyjne. Mikroskopy te umożliwiają wgląd do wnętrza komory zęba, jak i do kanałów zębowych. Przy zabiegach stosowana jest także diagnostyka rentgenowska.