Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa

Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa czyli Gabinet dentystyczny Ruda Śląska ać o kilku poradach przyśpieszających ten proces. Na pewno na początku życie ułatwi nam określenie swojego profilu jako pacjenta ? czy potrzeba nam jedynie plombowania? A może chcemy przede wszystkim

Dodane: 05-04-2019 16:17
Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa

Jak znaleźć dobrego dentystę?

Gabinet dentystyczny Ruda Śląska

Zastanawiamy się często nad właściwym doborem dentysty do naszych potrzeb. Nie jest to szczególnie trudne zadanie, wystarczy jedynie pamiętać o kilku poradach przyśpieszających ten proces. Na pewno na początku życie ułatwi nam określenie swojego profilu jako pacjenta ? czy potrzeba nam jedynie plombowania? A może chcemy przede wszystkim naprawić kolor szkliwa?
Mając na uwadze nasze główne potrzeby szybciej znajdziemy gabinet dostosowany właśnie do nas. To jednak niejedyny godny uwagi sposób szukania. Warto chociażby przejrzeć dostępne w internecie opinie, bo sporo mówią o jakości usług oraz telefonicznie sprawdzić przewidywany czas oczekiwania na swoją kolej.
Równie dobrym źródłem informacji są nasi znajomi. Mogą oni nam zarekomendować kogoś, kto od dłuższego czasu już pomaga im leczyć zęby czy popisał się wyjątkowo dobrą jakością świadczonych usług. Wystarczy jedynie odbyć kilka rozmów, aby mieć pewność, że konkretny profesjonalista nas nie zawiedzie.

Zadania stomatologa krok po kroku

Stomatolog zajmuje się wieloma różnymi schorzeniami. Na pewno najczęściej kojarzony jest z takimi chorobami jak próchnica, czy zepsucie zęba. Wszystko to sprawia, że jest to specjalista bardzo pożądany. W ostatnich latach trend ten jest jeszcze bardziej wyraźny dzięki temu, iż stomatolog stał się obiektem zainteresowania różnych turystów z innych krajów. Turystyka medyczna – a więc przylatywanie do Polski na leczenie jest ogromnie popularna zwłaszcza w stomatologii. W Skandynawii chociażby ceny usług medycznych są kilka razy droższe niż w Polsce i to nasz kraj wybierają Norwegowie, Szwedzi, Duńczycy oraz na przykład Islandczycy jako miejsce, w którym będą leczyć swoje zęby lub upiększą uzębienie.

Każda wizyta u dentysty musi być poprzedzona zapoznaniem się z przewidywanym planem zabiegu. Jeśli wiemy, że zabieg wymaga od nas jakichś czynności przygotowawczych, trzeba to uczynić. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i na ogół wystarczy po prostu zwykła higiena jamy ustnej, zachowanie odpowiedniej diety, która da świeżość oddechu. Przed wizytą u dentysty warto upewnić się jaki jest jego dokładny cennik. Stomatologia nie jest tutaj w żadnej mierze nową dziedziną, która może czymś zaskoczyć. Każdy z nas z pewnością był już u dentysty i wie z czym się to wiąże. Trzeba też zdać sobie sprawę z tego, iż wizyta u stomatologa nie zawsze może być wcześniej w pełni wyceniona. Często jest tak, że diagnozę poznajemy dopiero podczas wizyty i od razu przeprowadzany jest zabieg.

Dlaczego dzieci chcą uniknąć dentystów?

Największy problem z leczeniem zębów zwykle mają dzieci. Chociaż strach przed dentystą bardzo często dotyczy także dorosłych, to jednak wśród dzieci problem ten może być naprawdę poważny. O ile dorosły jest świadomy konsekwencji nieleczenia zębów, o tyle dziecku czasem trudno przetłumaczyć, że wizyta u dentysty jest konieczna. Jak przekonać dziecko do wizyt stomatologicznych? Dobrą propozycją jest zabranie dziecka do specjalnego stomatologa. Coraz częściej możemy spotkać gabinety stomatologiczne, w których świadczone są usługi specjalnie dla dzieci. W takich miejscach dziecko na pewno spotka się z miłym przyjęciem, a lekarz stomatolog będzie miał odpowiednie podejście i nie przestraszy małego pacjenta.

Stomatolog to lekarz, którego musi odwiedzać każda osoba dbająca o swoje uzębienie. Niestety, czasem rutynowe wizyty mogą przeobrazić się w prawdziwy koszmar. Niektórych ubytków nie można zaobserwować gołym okiem, a nieraz zdarza się również, że higiena jamy ustnej nie jest zadowalająca i wtedy pojawia się problem – leczenie kanałowe. To leczenie jest bardzo nieprzyjemne, chociaż zazwyczaj odbywa się przy znieczuleniu, ponieważ operacje związane z nerwem umieszczonym w zębie są bardzo bolesne. Co więcej, taki rodzaj leczenia jest również bardzo kosztowny, zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na prywatną wizytę stomatologiczną. Nic więc dziwnego, że leczenie kanałowe to jedna z najpopularniejszych obaw pacjentów stomatologicznych.