Komu opłaca sie leczyć zęby?

Komu opłaca sie leczyć zęby? czyli Stomatologia zachowawcza Chorzów o więc zadbać odpowiednio o profilaktykę. Stomatologia zachowawcza jest działem medycyny, który zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Dobry dentysta może oferować różnego rodzaju za

Dodane: 30-08-2020 01:52
Komu opłaca sie leczyć zęby?

Profilaktyka próchnicy zębów

Stomatologia zachowawcza Chorzów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty. Współcześnie wiele osób zmaga się z problemami z próchnicą zębów, warto więc zadbać odpowiednio o profilaktykę. Stomatologia zachowawcza jest działem medycyny, który zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Dobry dentysta może oferować różnego rodzaju zabiegi profilaktyczne, jak na przykład usuwanie kamienia nazębnego, instruktaż higieny czy profesjonalną higienizację. Ponadto w profilaktyce próchnicy zębów ważne jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej poprzez odpowiednie mycie zębów oraz unikanie produktów niszczących szkliwo. Profilaktyka próchnicy polega w głównej mierze na edukacji zdrowotnej oraz na wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy zębów, niż ją leczyć, nie zawsze jest to jednak możliwe. Niektóre osoby posiadają bardziej podatne na działanie próchnicy uzębienie, co często wynika z kwestii genetycznych. Dobry dentysta będzie zachęcał do regularnych wizyt kontrolnych, które pomogą wcześniej wykryć zmiany próchnicze.

Wdrożenie leczenia ortodontycznego

Ortodoncja stanowi jedną z wielu dziedzin stomatologii, której przedmiotem zainteresowania jest profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Leczeniem wad zgryzu u dzieci oraz dorosłych zajmuje się ortodonta, czyli lekarz dentysta, który ukończył odpowiednią specjalizację stomatologiczną. Z leczenia ortodontycznego korzystają głównie dzieci oraz młodzież, u których wykształciły się różne wady zgryzu na skutek dorastania. Leczenia ortodontycznego mogą się podjąć także dorośli. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w ortodoncji oferując wykonywanie zabiegów jednie z tego zakresu, ponieważ ortodoncja jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną. Leczenie ortodontyczne polega na dobraniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego i noszeniu go przez określony czas. Aparat ortodontyczny jest dobierany indywidualnie do pacjenta i występującej wady zgryzu, a w miarę postępowania leczenia jest odpowiednio regulowany lub modyfikowany. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej dentysta omawia z pacjentem plan leczenia wraz z diagnozą występującej wady.

Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym

Stomatologia zachowawcza Chorzów

Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje usługę przeprowadzania wizyt kontrolnych, podczas których dentysta informuje pacjenta o tym, w jakim stanie znajduje się jego uzębienie. Warto jest chodzić na regularne wizyty u dentysty, ponieważ pozwala to na jak najszybsze wykrycie zmian próchniczych. W stomatologii, jak w wielu innych dziedzinach medycyny, prawdą jest przekonanie, że im szybciej wykryje się zmianę chorobową, tym łatwiej będzie ją wyleczyć. Drobne ubytki powstałe na skutek próchnicy nie są trudne do wyleczenia, ponieważ wystarczy wtedy zastosowanie odpowiedniego wypełnienia. W sytuacji, gdy zainfekowane zostają głębiej położone tkanki zęba konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które jest bardziej skomplikowanym zabiegiem. Chodzenie na regularne wizyty kontrolne do dentysty może przynieść wiele korzyści. Im szybciej wykryta próchnica, tym łatwiej będzie ją wyleczyć za pomocą mniej inwazyjnych metod. Dentysta przeprowadzający wizytę kontrolną dokładnie obserwuje jamę ustną pacjenta i informuje go o ewentualnej konieczności leczenia.

Fotel dentystyczny jako element wyposażenia

Gabinet stomatologiczny musi być odpowiednio wyposażony, żeby dentysta mógł wykonywać różne zabiegi stomatologiczne. Jednym z podstawowych urządzeń znajdujących się w gabinecie stomatologicznym jest fotel dentystyczny. Fotel dentystyczny posiada różne funkcje ułatwiające przeprowadzenie zabiegów przez dentystę. Fotele stomatologiczne nie tylko ułatwiają pracę dentyście, ale także zapewniają większy komfort pacjentowi. Fotele dentystyczne często stanowią część tak zwanego unitu stomatologicznego, który stanowi podstawowe wyposażenie gabinetu. Dentysta przy wykonywaniu zabiegów musi mieć odpowiedni dostęp do jamy ustnej pacjenta, dlatego fotele dentystyczne posiadają funkcje regulacji wysokości oraz kąta nachylenia oparcia. Unit stomatologiczny składa się z fotela dentystycznego, sterownika nożnego, bloku spluwaczki, lampy zabiegowej oraz kilku innych elementów umożliwiających pracę dentyście. Fotel stomatologiczny umożliwia dentyście dostęp do jamy ustnej pacjenta, jednocześnie zapewniając pacjentowi komfortową pozycję.