Do którego dentysty iść w Zabrzu - Dentystyczny

stomatolog zabrze

Zakres usług gabinetów stomatologicznych

Każdy z nas chciałby się cieszyć zdrowiem jak najdłużej, w tym także posiadać piękny i zdrowy uśmiech. Osobami, które pomagają w utrzymaniu właściwej higieny oraz zdrowia zębów i jamy ustnej są stomatologowie. Zakres usług of

Do którego dentysty iść w Zabrzu - Dentystyczny stomatolog zabrze
erowanych przez gabinety stomatologiczne jest dość szeroki i zahacza o różne specjalizacje z zakresu stomatologii. Przykładowymi działami, z których są oferowane usługi stomatologiczne, są profilaktyka, stomatologia estetyczna czy stomatologia zapobiegawcza. Ponadto można jeszcze wymienić stomatologię chirurgiczną, protetykę, stomatologię dziecięcą oraz leczenie kanałowe, inaczej zwane endodoncją. W ramach każdej specjalności stomatologiczne są oferowane konkretne usługi, gdzie na przykład przy stomatologii estetycznej znajduje się usługa wybielania zębów. Gabinety stomatologiczne posiadają więc bardzo szeroki zakres usług, ponieważ sam dział medycyny, jakim jest stomatologia, jest obszerny i zawiera wiele specjalizacji. Wszystkie usługi oferowane przez gabinety, w zależności od konkretnego pacjenta, są potrzebne do utrzymania zębów i jamy ustnej w dobrej formie.

Przyczyny powstawania próchnicy zębów

Próchnica zębów jest najczęstszym problemem, który zmusza nas do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Warto więc wiedzieć, czym w ogóle próchnica jest i w jaki sposób powstaje. Próchnica zębów jest to bakteryjna choroba zakaźna twardych tkanek zęba. Próchnica objawia demineralizacją substancji nieorganicznych. Używając innego języka można powiedzieć, że ząb zaatakowany przez próchnicę czernieje. Żeby próchnica zęba mogła zaistnieć potrzebne są cztery czynniki występujące jednocześnie, a są to bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. W walce przeciw próchnicy stosuje się różne metody i zabiegi, gdzie najprostszą z nich jest po prostu odpowiednia profilaktyka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy i ubytków próchnicowych jest stomatologia zachowawcza. Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług w związku z leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Ubytków próchniczych nie da się zregenerować, więc celem leczenia jest zachowanie dotkniętego próchnicą zęba.

Leczenie kanałowe zębów

Najczęściej z leczenia stomatologicznego trzeba skorzystać w przypadku leczenia ubytków powstałych na skutek próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zapobiegawcza. Istotną dziedziną w ramach stomatologii zachowawczej jest tak zwana endodoncja, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Leczenie kanałowe zębów, zwane także leczeniem endodontycznym, jest metodą, która leczy nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Taka metoda leczenia polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zęba z komory i kanałów oraz na późniejszym zdezynfekowaniu i wypełnieniu ubytków specjalnym materiałem. Gabinety stomatologiczne wykonują zabieg leczenia kanałowego zębów w razie potrzeby, najczęściej z użyciem mikroskopu. Takie zabiegi są określane mianem endodoncji mikroskopowej i pozwalają na większą precyzję w czyszczeniu kanałów zęba. Leczenie kanałowe zębów jest dość pracochłonnym zabiegiem wykonywanym pod znieczuleniem, znacznie lepiej jest więc dbać o zęby i regularnie odwiedzać dentystę.

Pokonywanie lęku przed dentystą

Każda zdrowa jednostka czasem się czegoś boi i obawia, ponieważ lęk jest jedną z najbardziej podstawowych emocji. Część osób odczuwa lęk przed pójściem do dentysty, ponieważ leczenie stomatologiczne może nie należeć do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Ponadto niektóre osoby mogły nabawić się lęku przed dentystą jako dzieci, gdzie pierwsza wizyta u lekarza stomatologa mogła być źle zapamiętana. Z tego powodu też spora część gabinetów stomatologicznych oferuje tak zwane wizyty adaptacyjne, które mają oswoić dziecko z gabinetem i określonymi procedurami, takimi jak szerokie otwieranie buzi. Lęk przed wizytą u dentysty może mieć różnorakie podłoże, ale dzięki zastosowaniu określonych metod może się znacznie zmniejszyć lub odejść w niepamięć. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że lekarz dentysta jest po, żeby leczyć i utrzymywać w zdrowiu nasze zęby. Ponadto przed wizytą można uprzedzić stomatologa o naszych obawach i poprosić o wytłumaczenie pewnych wykonywanych procedur, co może zmniejszyć lęk przed nieznanym.