dobrydentysta.cieszyn.pl

Jakie można wyróżnić specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, która jest jednym z wielu działów medycyny, zajmuje się funkcjonowaniem jamy ustnej, zębów, przyzębia i okolic przyległych wraz ze stawem żuchwowym. Jest to szeroki dział medycyny posiada więc w

Dodane: 04-11-2020 00:08
Czy Rozpoznajesz Te 11 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć dentystę w Cieszynie? - Dentystyczny dobrydentysta.cieszyn.pl
iele specjalizacji, które pozwalają klasyfikować wszelkie działania z zakresu stomatologii. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje usługi z kilku różnych specjalizacji, a są to głównie chirurgia stomatologiczna, protetyka, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza. W polskim systemie można wyróżnić dziewięć różnych specjalizacji stomatologicznych, z czego jedne są oferowane przez gabinety dentystyczne, inne zaś działają w szeroko pojętym środowisku naukowym. Jednymi z najczęściej oferowanych i świadczonych usług stomatologicznych są te, które dotyczą działu stomatologii zachowawczej z endodoncją, ponieważ ta specjalizacja ma za zadanie leczenie próchnicy zębów. Inną specjalizacją, która jest dość powszechnie znana, jest profilaktyka stomatologiczna, której celem jest zapobieganie różnym chorobom zębów i jamy ustnej.

Kiedy iść na wizytę do dentysty

Po pomoc do lekarza dentysty udajemy najczęściej wtedy, gdy boli nas ząb przez dłuższy czas lub kiedy ból jest na tyle silny, że gorzej nam się funkcjonuje. Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest próchnica zębowa. Jednak gabinety stomatologiczne zajmują się także różnymi innymi zabiegami, poza leczeniem ubytków próchniczych. Warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, ponieważ pomagają one szybciej wykryć problem, dzięki czemu łatwiej jest wtedy wyleczyć dany ząb. Jeśli odczuwamy bóle zębów lepiej jest nie zwlekać i udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, ponieważ im dłużej czekamy, tym trudniejsze czeka nas leczenie. Na wizytę do lekarza dentysty możemy się udać nie tylko w razie dolegliwości bólowych, ale też jeśli chcemy skorzystać z innych oferowanych usług. Gabinety stomatologiczne często posiadają w swojej ofercie wybielanie zębów czy też usługi z zakresu protetyki, takie jak zakładanie koron i licówek. Dobrze jest dbać o odpowiednią profilaktykę zębów, z tego powodu warto więc co jakiś czas umówić się na wizytę u dentysty.

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka jest obecna w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jej celem jest zapobieganie różnym chorobom i problemom zdrowotnym. Również w stomatologii profilaktyka jest osobną specjalizacją. Poprzez działania profilaktyczne w stomatologii ma się głównie na myśli zapobieganie próchnicy zębów, która jest najczęstszą chorobą dotykającą nasze uzębienie. Jak w każdej dziedzinie medycyny, tak również i w stomatologii, znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Podstawowymi działaniami z zakresu profilaktyki próchnicy zębów jest odpowiednia edukacja dotycząca utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. W profilaktyce stomatologicznej bardzo ważne jest właściwe szczotkowanie zębów, używanie odpowiedniej pasty zawierającej fluor oraz dodatkowo płukanie jamy ustnej płynami. Dobrze jest również używać nici dentystycznych, które pozbywają się resztek spomiędzy zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni co do konkretnych działań profilaktycznych, warto udać się do gabinetu stomatologicznego, żeby zasięgnąć rady.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty

Zarówno dorośli, jak i dzieci korzystają z usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne, gdy zachodzi taka potrzeba. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest istotnym przeżyciem, ponieważ jest to pierwsze doświadczenie w gabinecie stomatologicznym, więc ważne jest, aby przebiegło w taki sposób, żeby dziecko nie bało się kolejnych wizyt. Część gabinetów stomatologicznych posiada w swojej ofercie specjalne wizyty adaptacyjne, właśnie po to, żeby dziecko mogło się oswoić z gabinetem oraz pewnymi procedurami. Rolą rodzica jest także odpowiednie przygotowanie dziecka na taką wizytę, to jest wyjaśnienie jak będzie wyglądała wizyta oraz uświadomienie dziecku, że lekarz dentysta jest po to, żeby utrzymać zęby w zdrowiu. Stres związany z pierwszą wizytą u dentysty oraz lęk przed nieznanym można zmniejszyć przez zajęcie dziecka jakąś zabawą w poczekalni przed wejściem do gabinetu. Dzięki odpowiedniemu podejściu i przygotowaniu dziecka, pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi być stresującym doświadczeniem.