Artykuł o stomatologii - poradnik dla pacjentów - Dentystyczny

Gabinet stomatologiczny Chorzów

Co warto wiedzieć o próchnicy?

Próchnica – coraz częstsza przypadłość ludzi, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, jest zmorą wielu stomatologów. Czym jednak naprawdę jest próchnica i w jaki sposób powstaje? Jest to bakteryjna choroba zakaźna ata

Artykuł o stomatologii - poradnik dla pacjentów - Dentystyczny Gabinet stomatologiczny Chorzów
kująca tkanki twarde zęba. Jest powodowana działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej podczas metabolizmu cukrów. Innymi słowy im więcej cukrów przyjmujemy tym gorzej dla naszych zębów. Można wyróżnić cztery główne czynniki przyczyniające się do powstawania próchnicy – bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Jednak nawet jeśli wszystkie cztery będą miały miejsce, nie oznacza to wcale, że próchnica się pojawi. Podatność zębów na próchnicę jest cechą indywidualną, wynikającą zarówno z genetyki, jak i z otoczenia, w którym ktoś dorastał.

Produkty do higieny jamy ustnej

Zęby należy myć dwa razy dziennie. Lepiej nie robić tego po każdym posiłku, ponieważ pasta do zębów wcale taka bezpieczna dla naszego zdrowia nie jest - na każdym opakowaniu jest zalecenie, żeby nie używać częściej niż trzykrotnie w trakcie doby.

Jednak są również gumy do żucia i płyny do płukania ust - dobre do usunięcia resztek jedzenia po posiłku. Bardzo ważne jest również korzystanie z nici dentystycznej - tutaj już nie ma limitów, absolutnie nam nie zaszkodzi.

Koszty badań stomatologicznych

Dentyści zajmują się wykonywaniem badań stomatologicznych. Niektóre z takich badań przeprowadzane są bezpłatnie. Dzieje się tak wówczas, gdy osoba zgłaszająca się na wykonanie tego typu badań posiada ubezpieczenie i wyraża chęć skorzystania z bezpłatnych badań. W przeciwnym razie będzie musiała ponieść wszystkie koszty związane z przeprowadzaniem badań stomatologicznych. Będą one uzależnione od tego, jakiego rodzaju badania mają zostać przeprowadzone oraz od tego, jakie sprzęty będą używane podczas ich wykonywania. Wszystkie one posiadają kilka etapów. Najpierw przeprowadzany jest zwykły przegląd dentystyczny pozwalający na ustalenie stanu uzębienia i opracowanie planu leczenia. Następnie przystępuje się do właściwego leczenia.